Svatý Martin Přijíždí

Do otevření prvních láhví svatomartinského vína roku 2014 nám už zbývá opravdu málo. Těšíte se? Čekání si zatím lehce zkrátíme menším připomenutím této tradice a vlastně i tím jaká vlastně svatomartinská vína jsou.

Nakouknutí do historie

Tradice připíjení mladým vínem na Svatého Martina pochází z doby vlády císaře Josefa II., tedy z 18. století. Byl to přesně den, kdy vinařům hospodařícím u vetších sedláku končila služba. Pokračování této služby se na další rok domlouvalo právě během velké hostiny s hutnými pokrmy z pečené husy. A zapíjelo se právě tímto prvním vínem, dnes známým jako Svatomartinským vínem.

Značka Svatomartinské

Známku si v roce 1995 zaregistroval pan Ing. Kopeček. Tu od něj ale odkoupil v roce 2005 Vinařský fond. V prvním roce projektu, tedy v roce 2005 bylo přihlášeno 36 vinařství. Loni, v roce 2013 prodávalo víno pod značkou Svatomartinské 116 vinařství. Letos je zatím zaregistrováno 129 vinařství. Je vidět, že popularita rozhodně neslábne, ba naopak. 

Každý rok se na trhu také objevují vína stejného typu, nemají ale známku Svatomartinské. To proto, protože buď nesplnili jednu nebo více z podmínek udělení známky a nebo jednoduše se do projektu nepřihlásili a rozhodli se své víno prodávat sami. Taková vína obvykle bývají označovány jako "Mladé víno". Někteří vinaři si s názvy i patřičně hrají, což se mi osobně líbí. Třeba Mladý Müllerek...Takže se nebojte ochutnat i víno bez oficiální známky, mohli byste totiž jinak minout velice zajímavé a hlavně skvělé víno.

Asi nemá smysl připomínat jakého charakteru tato vína jsou, ale přeci jen, ať máme článek kompletní. Připomeneme si to také.

Charakter mladých vín

Vždy se jedná o vyjímečně svěží, lehká, ovocitá vína, která za svou velice krátkou, několikatýdenní dobu zrání již získala svůj jedinečný charakter. A určitě s těmito víny neotálejte a vypijte je okamžitě. Je obecně známo, že by jsme mladá vína měli vypít do jara následujícího roku, podle mě by jsme je ale měli vypít hned. Je to totiž také o atmosféře, kterou s sebou Svatý Martin přináší. 

Vína se vyrábí jen z několika odrůd, které mají společné brzké dozrávání. Říká se jim tedy "ranné". Pokud se bavíme o oficiálních Svatomartinských vínech, tak to jsou tyto:

Bílá: Müller Thurgau, Veltlínské Červené Ranné a Mušká Moravský
Růžová: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe
Červená: Modrý Portugal a Svatovavřinecké

Vypadá to tedy, že i letošní oslava Svatého Martina s sebou přinese hodně vína a hodně  Svatomartinských hus. Pokud máte tuto událost rádi, raději si zarezervujte svůj stůl ve vaší oblibené restauraci již teď. My se postaráme o to, aby všude bylo tohoto mladého vína dostatek....A jestliže vaše oblíbená restaurace nabízí tradiční lokše místo knedlíků, tak je rozhodně nezapomeňte ochutnat, pokud neznáte. Vsadím se, že si husu s knedlíky už znovu nedáte.