Krásný den v Sonoma County

Konečně jsme se dostali do Kalifornie, přesněji města Santa Rosa, odkud jsme měli blízko snad do všech koutů Sonoma County. A poprvé jsme měli možnost na vlastní oči vidět známou vinařskou oblast Sonoma County na vlastní oči. Degustace zahraničních vín, vlastně jakýchkoliv vín jsou skvělé, pootevřou oči a nastíní styl daného regionu. Ovšem poznání na vlastní oči vám ukáže region trochu jinak a dovolí vám se lépe zorientovat a pochopit dopady regionu na víno jako takové.

Region Sonoma možná mnoho z vás (i já jsem mezi ně patřil) chápe jako jedno velké údolí. Pravda je ovšem trochu jiná. Celý region se skládá z několika údolí, z nichž každé je v něčem specifické a většinou zaměřené na jinou odrůdu. My jsme na poznání měli bohužel pouze jeden jediný den, ale i tak jsme toho projeli mnoho. Museli jsme si ale vybrat a volba padla na severní část zvanou Northern WineRoad. Přesněji severně od města Santa Rosa. V této části se mimochodem nachází třeba i Francis Ford Coppola Winery, velice známé i nám v České Republice. 

Mapa

 
 

Mapka zobrazuje pouze údolí, které spadají pod tzv. Wine Road, tedy Northern Sonoma County. Na mapce cela oblast možná vypadá docela veliká, ale věřte, že to trochu zkresluje. V Dry Creek Valley jste ze Santa Rosy za 20-30 minut jízdy autem. Druhá mapka zobrazuje Northern Sonoma County více v detailu.

 
 

My jsme se tedy vydali ze Santa Rosy severně a hned zastavili v městečku Healdsburg. Malebné městečko s početným zastoupením mexických přistěhovalců, ale hlavně s tasting rooms, tedy vinotékami, na každém rohu. Bohužel bylo brzy ráno a všechny ještě byly zavřené. I tak na nás ale dýchla místní, malebná atmosféra. Čas nás tlačil, pokračovali jsme tedy dále, teď již přímo do Dry Creek Valley, přesněji do Vinařství Dutcher Crossing.

Normálně poskytují degustaci 4 vybraných vín za $15/osoba, v informačním centru v Santa Rose se ale dají získat vouchery na degustaci zdarma. Rozhodně tedy začněte cestu v info centru! Dutcher Crossing je opravdu malé vinařství, které údajně prodá veškerou produkci na území Kalifornie. A rozhodně nejde o vína vyloženě levná. Ceny začínají okolo $30 za láhev. Vinařství pěstuje celou řadu nám známých odrůd jako je Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Zinfandel, Chardonnay atd. Degustační místnost otevírá od 11 do 17h a co je snad na tom celé nejlepší je, že si degustovaný vzorek můžete vzít na terasu a úžívat si nádherného výhledu na celé údolí.

Čas tlačí, jedeme dále, tentokrát o kousek dál do vinařství Sbragia. Opět rodinné vinařství, které se snaží kloubit dohromady to nejlepší ze Sonoma a trochu populárnějšího Napa. A to proto, protože rodina vlastnící vinařství má velmi silný vztah k oběma regionům. Oproti Dutcher Crossing je Sbragia malinko větší a dokáže nabídnout i vína začínající na $22. Degustace stojí opět $15 na osobu a obsahuje 4 vína, které si ovšem můžete zvolit podle sebe. Jste pouze limitování nabídkou, která vám bude předložena. Jde asi o 6 vín ze kterých vybíráte. Teď už pokračujeme na oběd, kam jinam než ke Coppolovi. Asi 10 minut jízdy autem. Tam nás ovšem čeká trochu jiný svět.

První co snad každého po příjezdu zarazí je obrovské parkoviště. A také velice rozlehlý komplex zahrnující veřejný bazén, showroom s mnoha předmety přímo z filmů F. F. Coppoli včetně několika Oscarů. Ano originálů! Samozřejmě nechybí degustační místnost snad se všemi víny, které Coppola, resp. vinařství produkuje. Co je ale hlavní dominantou je restaurace RUSTIC s parádní terasou s výhledem do celého údolí, tentokrát Alexander Valley. Cenově se oběd nebo večeře dá zvládnout, ceny začínají okolo $15 za burger nebo pizzu. Snad nejdražší jídlo je za $95, ale jedná se o porci pro 2 a hlavně, jedná se o pořádný kus hovězího! Na menu se můžete podívat kliknutím na boxík níže, určitě stojí za to si přečíst popisky k jednotlivým jídlům. Nevím, jestli je psal sám Francis, ale na první pohled to tak vypadá.

Teď už je docela pozdě odpoledně, žádné jiné vinařství tedy nestíháme, jedeme tedy přímo k Pacifiku přes údolí Russian River Valley. Údolí, které je naprosto odlišné než zbytek Sonoma County. Mnoho jehličnatých stromů, nižší teplota, lesy. A plno dalších vinařství, zaměřené zejména na Pinot Noir, kterému zdejší mikroklima velice svědčí. Vinařství většinou zavírají v 17h a my měli ještě jiné plány. Jedním z nich byla návštěva parku Armstrong Redwoods State Natural Reserve a tím druhým sledování západu slunce na pobřeží Pacifiku. No, abych to upřesnil hned na začátek, nezvládli jsme ani jedno.

Do parku nám cesta zabrala docela dlouho, okolo hodiny jízdy. Je pravda, že jsme měli pár menších zastávek na vstřebavání krásy zdejší krajiny, ale i přesto park nebyl úplně blízko. Když jsme dojeli na místo, mysleli jsme, že obrovské, věhlasné stromy jejichž jméno si nepamatuji, uvidíme po pár minutách chůze z parkoviště. Opak byl pravdou. Čekala nás 2 a půl kilometru dlouhá a neuvěřitelně kopcovitá trasa k vyhlídce, na kterou jsme stejně nedošli. V půlce jsme zjistili, že čas je neúprosný a že se určitě nestihneme vrátit za světla, proto jsme to otočili a běželi zpět k autu, než v lese bude absolutní tma. A samozřejmě, snažili jsme se zachytit aspoň část západu slunce. A taky marně. Ze západu nám zbyla jedna, trochu depresivní fotka. Ale lepší než nic. Je to poslední fotka v galerii výše.

Bohužel, v listopadu, přešli na zimní čas už i v USA. Takže byla tma byla už okolo půl šesté. Nezbývalo nám tedy nic jiného než se vrátit zpět do Santa Rosy a užít si naše poslední kalifornské chvíle právě tam.

Příště si určitě vyhradíme víc než jeden den a přesně tak to udělejte i vy, věřte nám :).

FB