Malbec. Casarena.

Casarena v překladu znamená "Sand House", což asi není potřeba překládat. Tim Atkin, Master of Wine, vinařství Casarena zařadil mezi 25 nejlepších argentinských producentů, což je v argentiské konkurenci obrovské ocenění.

Vinařství vzniklo v roce 2007 přestavbou celé století starého rodinného vinařství, které je situováno zhruba 20 minut jízdy z města Mendoza. Stará budova byla kompletně zrekonstruována pro potřeby moderního vinařství, které kombinuje tradiční metody výroby s moderními technologiemi. Vinařství je vybaveno betonovými tanky o celkové kapacitě 650 000 litrů a nerezovými tanky o celkové kapacitě 175 000 litrů. Všechny tanky jsou opatřeny systémy kontrolujícími teplotu, tím je tedy víno chráněno před výkyvy teplot, které nastávají během procesu kvašení. Casarena také disponuje speciální místností pro 400 dubových sudů.

Casarena má k dispozici téměř 300 hektarů vinic (dalších 160 je plánováno) rozložených do 4 různých vinohradů v regionu Luján de Cuyo, v nadmořské výšce 950m. Region Luján de Cuyo je rozdělen na dvě apelace, Perdriel a Agrelo. Překvapivě, dávají vína naprosto rozdílných charakterů.

PERDRIEL

Tato apelace regionu Luján de Cuyo se nachází hned vedle řeky Mendoza. Za několik tisíciletí zde řeka zanechala světlé kamenito-prachovité půdy. Toto unikátní podloží produkuje pikantní Malbecy s tóny červeného ovoce, výraznout aromatikou a mineralitou.

AGRELO

Apelace Agrelo je hned jižně od Perdrielu, dále od řeky. Naplavené jílovité půdy se tedy nacházejí po celé této apelaci, dávající tmavší Malbecy s tóny tmavého ovoce, plného těla a hluboké struktury.

Po kliknutí na láhev se vám otevře karta vína (v angličtině).

505 je základní řada vín, kde hledejte naprosto nekompromisní poměr cena/kvalita a moderně vypadající láhev s moderním, šroubovým uzávěrem. A správně vás napadlo, že číslo 505 má nějaký význam. 505 je tedy popisné číslo domu, kde Casarena vyrábí svá vína. Všechna vína řady 505 jsou vína na každodenní pití s nekompromisním charakterem Mendozy.

Hrozny pro výrobu Malbec z řady Reserva pocházejí ze speciálně vybraných vinohradů, které dávají vínu plnější a komplexnější strukturu. Všechna vína řady Reserva zrají 12 měsíců v nových francouzských dubových sudech.

A konečně přichází na řadu hřeb večera, vlajková loď Casareny. Řada Single Vineyard, tedy řada, která naprosto přesně udává z jakého vinohradu hrozny pochází. Na světe je pouze několik lokalit, které dávají tak vyjímečné Malbecy jedinečného charakteru a silnou osobitostí. Perdriel a Agrelo mezi ně jednoznačně patří, o čemž se ovšem můžete přesvědčit sami.

Na webu Casareny si můžete prohlédnout další fotografie. Shlédněte také přiložené video, které ještě více navodí atmosféru Casareny...A teď už nezbývá nic jiného, než se s víny osobně seznámit a porovnat si rozdíly v jednotlivých Malbecích a nebo vyzkoušet jedinečné cuvée Essencia. Uvídíte, že to stojí za to a hlavně, že to je neskutečná zábava.