Nej tóny Itálie: Víno v krabici, lahve ze sopky i království prosecca

 

Náš tým vyrazil v létě do Itálie, abychom pro vás „ulovili“ další skvělá vinařství a přivezli to nejlepší z jejich produkce. Okouzlí vás více království prosecca, z jehož nabídky si zákonitě musí vybrat úplně každý, nebo dáte přednost vínu ze svahů sopky či tomu z krabice?

Je jasné, že jakýkoli milovník vína nemůže v Itálii trpět. My jsme spojili letní prázdniny a naši vášeň a vyrazili zkoumat rodinná vinařství a ochutnávat jejich produkci. Na jaké novinky se můžete těšit v naší nabídce? Představujeme vám naše nové italské „přátele“!

 
 
tym_harmoniavini.jpg
 
 

Vinařství Conti degli Azzoni: Dokonalá vína v krabici

Vinařství Conti Riccati, Conti Azzoni a Conte Aldobrando patří šlechtické rodině Conti degli Azzoni, která vlastní pozemky o výměře 1350 hektarů, z toho 170 hektarů pokrývají bohaté vinice v Marche, Benátsku a Toskánsku.

Vinařství má své srdce, tedy kanceláře, nové vinice, ale i okouzlující historické sklepy pro dozrávání vína, v městečku Montefano, kterému dala jméno starověká bohyně štěstěny Fortuna (Fanum Fortunae). Ta drží svou ochrannou ruku nad rodinou už od 14. století, kdy předkové dnešních vinařů začínali se zemědělskou produkcí. Na nejstarší rodinné vinici Passatempo dozrává odrůda Montepulciano z révy vysázené před více než 50 lety. Její kořeny sahají tak hluboko, že není potřeba ji měnit a přes zralý věk vykazuje vysokou stabilní kvalitu.

Vinařství klade velký důraz na udržitelné hospodaření, využívá solární energie, v současnosti se také připravuje na certifikaci BIO. Zároveň je specialistou na vína v krabici, tedy „bag in box“. Víno je uloženo v plastovém obalu a stáčí se zabudovaným kohoutem, díky němuž nevniká do balení vzduch a víno si oproti běžné lahvi uchovává svou chuť i měsíce po otevření. Nabízíme Chardonnay, Cantalupo (odrůda Montepulciano) a polosuché víno Sauvignon. V lahvích nás při návštěvě uchvátily Chardonnay, Sauvignon Blanc a Sangiovese, okouzlující svou fialovou vůní a tóny červeného ovoce.

Nepřehlédněte ani procecca z produkce Conti Riccati, která jsou vyráběna metodou Charmat, kdy druhotné kvašení (oproti běžným pár týdnům) probíhá tři měsíce  v tanku, což pomáhá k dosažení komplexnosti vína. Pokud ale hledáte větší výběr šumivého vína, zamiřte s námi do...

Vinařství Vini Tonon: Ráj prosecca

Rodinné vinařství Vini Tonon začalo psát svou historii v roce 1936 a nachází se u města Vittorio Veneto, severního cípu pomyslného trojúhelníku s městy Conegliano a Valdobbiadene, které ohraničují oblast, odkud v Itálii prosecco pochází. Vinařství nabízí opravdu širokou škálu perlivého Prosecca frizzante i delikátnějšího šumivého Prosecca spumante až po prémiová šumivá vína produkovaná pod značkami Tonon a Camúl.

Jejich nejlepší vína dozrávají v menších dubových sudech. Vinařství je členem asociace na ochranu kvality Conegliano Valdobbiadene D. O. C. G., čímž je garantována prémiová kvalita každé lahve. Ostatně jejich réva je vysázena ve výšce 50 až 500 m n. m. pouze na těch nejslunnějších částech svahů.

Z nabídky si vybere opravdu každý, nás zaujalo Tonon Conegliano Valdobibiadene DOCG Prosecco frizzante, které se skvělé hodí k předkrmům, vybrané kuchyni a rybám. Doporučit můžeme i Prosecco DOC Treviso s vůní medu, květin a divokých jablek. Vinařství nabízí i balení Bag in box, odrůdy Chardonnay, Pinot Grigio, Merlot a Rosé pod značkou Villa Teresa.

 
 
conegliano_valdobbiadene_tonon.jpg

Prosecco Conegliano Valdobbiadene

Vini Tonon

 
 

Tenuta di Corte Giacobbe: Dokonalost ze svahů dvou sopek

Vinařství rodiny Dal Cero začalo psát svůj počátek v roce 1934, kdy dědeček současných majitelů Augusto koupil velmi netypickou část krajiny, a to pozemky okolo dvou vyhaslých sopek Crocetta a Calvarina v provincii Verona u městečka Soave. Už tehdy prý věděl, že mu strmé kopce nedají nic zadarmo a že pouze tvrdá poctivá práce jednou přinese své ovoce.

Augusto měl sen, od kterého ho neodradila ani druhá světová válka a jeho pětiletá služba v africké poušti. Rozhodl se rozkrýt tajemství, které ukrývaly svahy na obou sopkách starých přes 40 milionů let. Vykácel lesy okolo nadmořské výšky 400 m, stoupal, dokud ho nestavily vrcholy kopce a samo nebe, a vysázel révu.

Převážně vápencová půda tvořená hlavně lávou a tufem výrazně ovlivňuje bohatost vůně a mineralitu hroznů, výsledkem jsou pak vína plné chuti se svěží kyselinkou. Nás okouzlilo zejména Soave, šťavnaté harmonické víno s květinovým aroma z odrůdy Garganega, a Soave Runcata ze stejné odrůdy, které zraje 12 měsíců ve velkých dubových sudech, je výrazné plné, s mandlovými tóny, a je vhodné k archivaci.

Tak co? Necháte se také zlákat našimi italskými objevy?

 
 
pinot_grigio_ramato_tenuta_corte_giacobbe.jpg

Pinot Grigio Ramato

Tenuta Corte Giacobbe

 
 
Harmonia Vini.jpg
 

Filip Bodlak